logo Koła baner koła
Zawody 24 godzinne
Relacja

W dniach od 21 do 22 sierpnia 2010 r. Koło Nasze zorganizowało na zbiorniku Radzyny Małe towarzyskie zawody wędkarskie 24 godzinne. Zawody miały charakter integracyjny i co nas cieszy, przyciągnęły sporą grupę osób towarzyszących.

Sobotni dzień rozpoczął się o godzinie 8:30, kiedy to wszyscy chętni pojawili się nad wodą i rozpoczęło się losowanie stanowisk. Specyficzny charakter zawodów pozwolił na późniejsze roszady między zawodnikami tak by grupy znajomych znajdowały się blisko siebie. O godzinie 10:00 Prezes Koła dał sygnał rozpoczynający wędkowanie. Część zawodników zarzuciła pospiesznie wędki, ale spora grupa walczyła jeszcze z rozkładaniem obozowisk przy stanowiskach. Bez pośpiechu powstawały stanowiska wędkarskie, namioty, rozpalano grilla na śniadanie. Dopiero w południe wszystkie stanowiska były w pełni gotowe i obsadzone wędkarzami. Rozpoczęło się wędkowanie. Pogoda sprzyjała opalaniu się, co można było zauważyć na drugi dzień na ciele uczestników. Wędkowanie dzienne nie przyniosło spektakularnych wyników. Ryba brała, ale drobna, a zgodnie z regulaminem zawodów płotki i leszcze powinny mieć 15 cm długości. Złowienie takiej ryby stanowiło wyzwanie. W siatkach było mało ryb.

Dzienne wędkowanie zakończyła, a zarazem rozpoczęła przygotowanie do nocki, przerwa w wędkowaniu na grochówkę z wkładką i ważenie ryb. Pierwsza część zawodów wskazała liderów, którzy nie odpuścili już do końca zawodów, tym bardziej, że w większości walczyli całą noc.

Noc rozpoczęła się pluskiem wyrzucanych gruntówek i blaskiem nie tylko gwiazd i księżyca, ale i wędkarskich świetlików. Można było zauważyć grupki uczestników, integrujących się aż do pierwszej w nocy przy grillu czy też przy sekretariacie zawodów, rozprawiających o rybach i planach na ostatnie dni wakacji. Dopiero późna noc sprawiła, że nad łowiskiem zapanowała cisza. Woda rozświetlona była tylko przez gwiazdy i księżyc, który wynurzył się z za drzew. Wszystko pokryła rosa, a dal spowiła mgiełka. Cisza nie była przerywana żadnym hałasem. Nie goniły drapieżniki małej rybki, ptaki zasnęły a gruntówki były jak zaklęte. Dopiero świt zbudził nie tylko przyrodę, ale i wędkarzy. Ponownie w wodzie wylądowały spławikówki, a w trzcinach zauważalny był delikatny ruch, skupionych nad ostatnimi godzinami wędkowania, wędkarzy. Nieuchronnie przyszła godzina 8:30. Godzina zakończenia wędkowania i ważenia ryb złowionych nocą. Na jaw wyszło, kto, ile i jak wędkował. Padło kilka leszczyków o wadze 90 dag, w tym największego złowił kolega Artur Kubiak. Najwięcej ryb złowił kolega Maciej Kasztelan, który mógł się pochwalić łącznym wynikiem blisko 10 kg ryb. Dalsze miejsca zajęli koledzy Artur Kubiak i Jerzy Musiał. W siatkach zawodników dominował podobnie jak w roku ubiegłym drobny leszczyk.

Około godziny 10:00 Prezes Koła podsumował imprezę i wręczył puchary i upominki. Po imprezie nasuwały się myśli czy za rok nie zrobić tych zawodów o największą rybę, a może dopuścić wszystkie ryby do siatki, a może pozwolić spinningować. To pokaże przyszły rok. Tym czasem - Wodom Cześć!

Wyniki
 1. Maciej Kasztelan
 2. Artur Kubiak
 3. Jerzy Musiał
Zdjęcia
Regulamin zawodów 24h - zbiornik Radzyny Małe w m. Radzyny, dnia 21/22 sierpnia 2010r.
 1. Zawody rozgrywane będą w oparciu o wybrane punkty regulamin zawodów, Uchwałę Walnego Zgromadzenia i RAPR z następującymi ustaleniami:
  • w zawodach biorą udział członkowie Koła z aktualnie opłaconymi składkami,
  • zawody rozgrywane są w dyscyplinie spławikowo-gruntowej,
  • zezwala się na stosowanie żywej lub martwej rybki,
  • zezwala się na wędkowanie na dwie wędki,
  • nie zezwala się na brodzenie oraz wstawianie przednich nóżek podestu do wody,
  • zawody zostaną rozegrane w jednej turze w jednym sektorze w kategorii seniorów i juniorów do lat 16 (jeżeli zgłosi się co najmniej dwóch juniorów),
  • wędkowanie juniora dozwolone jest tylko pod stałym nadzorem opiekuna,
  • w czasie zawodów obowiązują sygnały:
   1 sygnał - 5 min do wędkowania,
   2 sygnał - początek porannego wędkowania,
   3 sygnał - koniec porannego wędkowania,
   4 sygnał - początek popołudniowego wędkowania,
   5 sygnał - koniec popołudniowego wędkowania,
   6 sygnał - początek wieczornego wędkowania,
   7 sygnał - 5 min do końca wędkowania,
   8 sygnał - koniec wędkowania.
  • w trakcie zawodów będą dwie przerwy w wędkowaniu oraz ważenie ryb przed porą nocnego wędkowania,
  • dla ryb nie objętych przez PAPR wymiarem ochronnym wprowadza się wymiar ochronny 15cm
 2. Klasyfikacja w zawodach:
  Punktacja i obliczanie wyników zgodnie z Zasadami Organizacji Sportu Wędkarskiego
 3. Nagrody i wyróżnienia:
  • miejsce 1 - 3 - puchar, dyplom, nagroda rzeczowa
  • miejsca 4 - 6 - dyplom, nagroda rzeczowa
  • za największą rybę (waga ryby) - statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa
  • upominki rzeczowe dla każdego uczestnika
 4. Opłata startowa (na częściowe pokrycie wyżywienia i napoi):
  • od zawodnika - 15zł
  • od osoby towarzyszącej niewędkującej - 15zł
 5. W przypadku wystąpienia szczególnie złych warunków atmosferycznych zawody mogą zostać przerwane, jednak do zaliczenia wyników muszą one trwać min 1,5 godz. Decyzję o przerwaniu zawodów podejmuje Sędzia Główny. W przypadku odwołania lub przerwania zawodów bez ich zaliczenia, nie wyznacza się dodatkowego terminu na rok 2010.
 6. Zgłoszenia do 16 sierpnia włącznie telefonicznie lub droga e-mail: pzw.am.poznan@poczta.fm. Po tym terminie zgłoszeń dodatkowych nie przyjmujemy. Liczba miejsc ograniczona pojemnością łowiska, decyduje kolejność zgłoszeń.

Harmonogram zawodów
08:30 - zbiórka, otwarcie zawodów
08:45 - 09:00 - losowanie stanowisk, rozejście się na stanowiska
09:00 - 10:00 - przygotowanie do zawodów
10:00 - 13:30 - wędkowanie
13:30 - 14:30 - posiłek
14:30 - 18:00 - wędkowanie
18:00 - 18:30 - ważenie ryb
18:30 - 20:30 - grill, przygotowanie do nocnego wędkowania
20:30 - 08:30 - wędkowanie
08:30 - 09:00 - ważenie ryb
09:00 - 10:00 - obliczanie wyników
10:00 - wręczenie upominków
10:30 - zakończenie zawodów

Stronę Koła PZW nr 42 przy Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu działa dzięki życzliwości Władz Koła i Informatyków UM. Stronę redaguje Przemek, pełniący obecnie funkcje Wiceprezesa Koła.
Serwis działa od 2003 roku.
Ostatnia aktualizacja strony miała miejsce: 13 lipca 2018 r.