logo Koła baner koła
Dzień Wędkarza 2009

 

W dniu 21 marca odbyły się zawody wędkarskie z okazji Dnia Wędkarza. Zawody rozegrane zostały w dyscyplinie spławikowo-gruntowej. Na zbiórce nad rzeką Warta w Puszczykowie stawiło się 63 wędkarzy, którzy przez 4h starali się złowić jak największa i jak najwięcej ryb. Pogoda dopisała. Słońce i lekko zachmurzone niebo było pierwszą oznaka wiosny. Jedynie zimny wiaterek dał się we znaki wędkującym na odkrytych odcinkach rzeki. Można było zaobserwować wiele technik jak i strategii wędkarskich. Łowiono na pickera, na bolonkę, na bata, na tyczkę, daleko w prądzi jak i pod samym brzegiem. Pomimu wielu starań, nie wszystkim udało się złowić ryby.

W zawodach organizowanych przez Okręg PZW Poznań, Koło PZW nr 40 Pobiedziska i Koło PZW nr 62 Karaś wzięło udział 7 zawodników z naszego Koła. Najwyższe miejsce tuż za podium zajął kolega Ryszard Zajdel. Złowił on ładnego jazia, który przy słabych wynikach pozostałych startujacych pozwolił na zajęcie wysokiego 4 miejsca z wagą 665g.

Odezwa Prezesa Zarządu Okręgu - Wieloletniego Członka Naszego Koła - do wędkarzy

Tegoroczny, obchodzony po raz drugi Dzień Wędkarza 19 marca, ustanowiony przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZW dla upamiętnienia daty powstania Polskiego Związku Wędkarskiego, był świętem nie tylko dla wędkarzy. W przekonaniu delegatów Zjazdu, a także wędkarzy, było to przede wszystkim święto Wiosny, święto budzącej się do życia przyrody, święto czystego środowiska, w którym wędkarze pragną żyć i wędkować.

W naszym Okręgu dzień ten był uczczony mszą świętą w dniu 22 marca 2009r. o godzinie 18.30 w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika na oś. B. Śmiałego 122 w Poznaniu celebrowaną przez Kapelana Wielkopolskich Wędkarzy ks. Waldemara Kasprzaka, oraz Towarzyskimi Zawodami Wędkarskimi w dniu 21 marca 2009r. na rzece Warcie w Puszczykowie.

Dzień Wędkarza ma już szansę wpisać się na stałe do wewnątrzzwiązkowej tradycji i obyczajowości, jeśli we wszystkich środowiskach już teraz, przy okazji obchodów, znajdziemy we wszystkich kołach właściwą, społecznie nośną i akceptowaną formułę dla tego wydarzenia. Moim zdaniem, Dzień Wędkarza stanowi doskonała okazję do zaprezentowania proekologicznego charakteru Związku, dla podjęcia powszechnej, ekologicznej edukacji dzieci i młodzieży. Dzień Wędkarza może również stanowić doskonałą okazję do zademonstrowania naszego stanowiska w walce z kłusownictwem i przestępczością nad wodami.

Pomysłów jest bardzo wiele. Wierzę, że naszym działaczom, jak i kołom nie zabraknie pomysłowości, a także zaangażowania, by tradycja obchodów Dnia Wędkarza stała się świętem nie tylko wędkarzy, ale stworzyła dobrą okazję do wspólnej refleksji o naszym miejscu w środowisku wędkarskiego działania.

Dlatego dzień ten był apelem do wszystkich wędkarzy, a także wszystkich, którym na sercu leży dobro polskiej przyrody, walka z kłusownictwem i z zanieczyszczeniami środowiska o przyłączenie się do obchodów Dnia Wędkarza, obchodów, które mogą nas wszystkich połączyć w budowie czystej i zdrowej Wielkopolski

Koleżanki i koledzy wędkarze serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału, wraz z rodzinami, w mszy świętej odprawionej w intencji wszystkich wędkarzy w czasie której ksiądz Kapelan poświęcił przyniesiony przez nas sprzęt wędkarski.


(przeredagował P.Woźniak)Stronę Koła PZW nr 42 przy Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu działa dzięki życzliwości Władz Koła i Informatyków UM. Stronę redaguje Przemek, pełniący obecnie funkcje Wiceprezesa Koła.
Serwis działa od 2003 roku.
Ostatnia aktualizacja strony miała miejsce: 13 lipca 2018 r.