logo Koła baner koła

Notatka z XXVI Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół Wyższych w Wędkarstwie Spławikowym
1-3. 07. 2005 r. Katowice

W dniach od 1-3 lipca 2005 r. w Katowicach zostały zorganizowane XXVI Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół Wyższych w Wędkarstwie Spławikowym. Organizatorem zawodów było Koło PZW nr 98 przy Politechnice Śląskiej. Miejscem zmagań był 10 hektarowy staw Kajakowy w Katowickim Parku Leśnym. W zawodach wzięło udział 11 drużyn z 10 uczelni wyższych z całej Polski, w tym również nasza drużyna. Były to dla nas pierwsze tego typu zawody po wieloletniej przerwie spowodowanej przemianami ustrojowymi.

Program Mistrzostw zawierał m. in. trening w dzień przed zawodami oraz dwie tury zawodów. Zawodnicy rywalizowali indywidualnie i zespołowo w trzech sektorach. Wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem zawodów sportowych.

W nocy przed zawodami bardzo mocno padało co nie wróżyło miłych warunków atmosferycznych, jednak na godzinę przed rozpoczęciem niebo się uspokoiło i przestało padać. Po uroczystym powitaniu o godzinie 900 rozpoczęła się pierwsza tura.
W sektorze A łowił kol. Andrejczuk Aleksander. Był to najmniej rybny sektor. Olek w pierwszej godzinie nie miał nawet brania podczas gdy zawodnicy obok mieli po 4 szt. Zmiana przynęty (z pinki na ochotkę) i dodanie odpowiedniego atraktora do zanęty spowodowała przełom i w rezultacie z wynikiem 2,5 kg zajął 2 miejsce w sektorze.
W sektorze B łowił kol. Oleksy Krzysztof. tutaj pierwsza ryba wylądowała w siatce już w pierwszej minucie zawodów. Przez całe zawody udało mu się złapać prawie 1 kg ryb. Niestety było to za mało aby zająć wyższe miejsce i ostatecznie Krzysztof zajął 7 lokatę w sektorze.
Sektor C w I turze reprezentował kol. Woźniak Przemysław. Niestety zanęta w porównaniu z sąsiadami była za słaba więc wynik nie był rewelacyjny. Ostatecznie Przemek zajął 9 miejsce.

Podczas obiadu ogłoszone zostały wyniki zespołowe. nasza drużyna uplasowała się na 8 miejscu. II tura rozpoczęła się o godz. 1530
Teraz w sektorze A łowił Przemek. Mimo wysiłków i bacznej kontroli poczynań zawodnika przez trenera kol. Musiała Jerzego wynik był słaby. Przemek zajął 8 miejsce w sektorze.
Sektor B po raz drugi przypadł Krzysztofowi. W tym sektorze tym była mocna konkurencja i ryby brały najlepiej. Najlepszy zawodnik uzyskał wynik ponad 6000 pkt. Nasz zawodnik pomimo lepszego wyniku (1800 pkt.) uplasował się na 8 miejscu.
Sektor C należał do Olka. Niestety w łowisko weszła głównie drobna ryba i na jedną plotkę przypadały przynajmniej 2 jazgarze. Z 2,3 kg ryb zajął on 6 miejsce w sektorze.

O 2100 przy uroczystej kolacji zostały ogłoszone końcowe wyniki. Nasza drużyna zajęła 8 miejsce. Za nami uplasowały się kolejno drużyny: PAP Słupsk, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Poznań. Natomiast indywidualnie na 33 zawodników na 9 miejscu uplasował się Olek, na 22 Krzysztof, a na 24 Przemek. Miejsca na podium wywalczyły kolejno drużyny: AT-R Bydgoszcz, Politechnika Śląska, Politechnika Białystok. Natomiast w klasyfikacji indywidualnej: Zamyślewski G. (Uniwersytet Olsztyn), Chodasewicz W. (Politechnika Śląska), Pułkownik B. (AT-R Bydgoszcz).

Nasz start przez trenera został oceniony wysoko. Była możliwość zajęcia wyższych miejsc jednak głównie z powodu błędów technicznych wynikających z braku doświadczenia w startach w tego typu zawodach nie udało się. Zdobyte doświadczenie miejmy nadzieje, że zaowocuje już na przyszłorocznych XXVII Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół Wyższych w Wędkarstwie Spławikowym, które rozegrane zostaną na rzece warcie w Poznaniu, a organizatorem będzie Poznański Uniwerek.