logo Koła baner koła

Spławikowe Mistrzostwa Koła Seniorów 2005


 

Opis Spławikowych Mistrzostw Koła w kategorii seniorów i zawodów "O największą rybę".

W sobotę 11 czerwca 2005 r. nad jez. Niepruszewskim w miejscowości Niepruszewo zostały zorganizowane Spławikowe Mistrzostwa Koła w kategorii seniorów i zawody "O największą rybę".

O 515 rano na miejscu zbiórki stawiło się 17 zawodników. "Jest to rekordowa liczba w porównaniu z zawodami w poprzednich latach. Oby tendencja zwyżkowa utrzymywała się nadal". Zawody rozegrane zostały w dwóch turach i na dwóch sektorach. Pierwszy sektor obejmował stanowiska na pomoście, drugi stanowiły stanowiska w trzcinach.

Pierwsza tura rozpoczęła się o 600 i trwała do 900. Przyniosła ona najwięcej ryb. Tylko 7 zawodników nie złowiło ryb. Natomiast pozostali łącznie złowili 3,8 kg ryb w tym 2,8 kg na stanowiskach na pomoście. Na pierwsze miejsce w sektorze I wysunął się kol. Przemysław Poczta łowiąc 1 kg ryb. Miejsce drugie i trzecie przypadło w kolejności kol. Jerzemu Ruksowi i Aleksandrowi Andrejczukowi. W sektorze II pierwszy był kol. Przemysław Rynarzewski, drugi kol. Przemysław Woźniak, a trzeci kol. Krystian Rynarzewski.

Druga tura rozpoczęła się o 1000 i trwała do 1200. Teraz osoby łowiące w I sektorze losowali miejsca z II sektora i odwrotnie. Tura ta przyniosła duże zmiany w punktacji z powodu bezrybia. Zawodnicy złowili tylko 730 g, co stanowiło 20 % wyniku z pierwszej tury. Tylko jedna osoba łowiąca w sektorze w trzcinach złowiła rybę. Lepiej wyglądało na pomoście, ponieważ 5 zawodników zapunktowało. W I sektorze pierwszy był kol. Jerzy Musiał, drugi kol. Przemysław Woźniak, a trzeci kol. Zdzisław Słupiński. W II sektorze pierwszy był kol. Krzysztof Oleksy. Pozostali zawodnicy, którzy nie złowili ryby uplasowali się z 10 pkt. na ostatnim miejscu.

Wyniki końcowe zaskoczyły wielu. Sumując punkty za zajęte miejsca (zgodnie z zasadami organizacyjnymi sportu wędkarskiego) na pierwszą pozycję wyszedł kol. Krzysztof Oleksy z 5 pkt., drugie, trzecie i czwarte przypadło zawodnikom z 6 pkt. O kolejności zaważyła waga złowionych ryb. Drugie miejsce w zawodach wywalczył kol. Przemysław Rynarzewski z rybami o wadze 490 g, trzecie powędrowało do kol. Przemysława Woźniaka, który złowił 452 g ryb, a czwarte do kol. Jerzego Musiała, który złowił 260 g ryb. 5 miejsce z 7 pkt. zajął kol. Zdzisław Słupiński. Zwycięzcy od 1 - 3 miejsca otrzymali puchary, natomiast od 4 - 5 medale. Korzystając z okazji wręczono kol. Aleksandrowi Andrejczukowi odznakę "Za Zasługi W Rozwoju Wędkarstwa Wielkopolskiego".

Po zawodach i ogłoszeniu wyników przyszedł czas na grochówkę. Była to przerwa przed zawodami "O największą rybę".

Zawody o największą rybę rozpoczęły się o 1530 i trwały do 1830. Teraz dozwolony był swobodny wybór miejsca i sposobu połowu. Do wagi przyszło tylko 4 zawodników. Pierwsze miejsce i statuetkę największej ryby wywalczył kol. Witold Bączyk łowiąc węgorza o wadze 425 g. Nagrodami były: metalowa statuetka ryby oraz lornetka ufundowana przez członka naszego Koła, a zarazem Wiceprzewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Józefa Fiksa, który zaszczycił nas swoją obecnością podczas przerwy na grochówkę przed zawodami "O największą rybę".

Po tych zawodach już nieco zmęczeni zawodnicy zasiedli do wspólnego ogniska i pieczenia kiełbasek. Dla chętnych przygotowany był również chleb ze smalcem i ogórki kiszone.

W podsumowaniu imprezy należy podkreślić, że mimo zapowiedzi synoptyków pogoda dopisała. Było lekkie zachmurzenie i nie wiał wiatr. Komfort termiczny dla wędkarzy nie podobał się jednak rybom, które już o 800 przestały brać. Mimo to zawodnicy dobrze się bawili. Organizator zawodów - v-ce prezes ds. sportowych postarał się, aby stanowiska były już rano przygotowane i całość imprezy przebiegła zgodnie z planem.

11 czerwiec 2005


 

Stronę Koła PZW nr 42 przy Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu działa dzięki życzliwości Władz Koła i Informatyków UM. Stronę redaguje Przemek, pełniący obecnie funkcje Wiceprezesa Koła.
Serwis działa od 2003 roku.
Ostatnia aktualizacja strony miała miejsce: 13 lipca 2018 r.