logo Koła baner koła
Puchar Prezesa Koła 2014

W dniu 27 kwietnia 2014 roku zorganizowane zostały towarzyskie zawody wędkarskie o Puchar Prezesa Koła, które były II turą Spławikowych Mistrzostw Koła. Zawody zorganizowane zostały na kanale Ulgi (rzece Cybinie) w Poznaniu. W zawodach wzięło udział 22 zawodników. Rzeka w dniu zawodów płynęła leniwie. Prędkość nurtu pozwalała wędkować przy użyciu delikatnych 4 - 6 gramowych zestawów. Głębokość łowiska wynosiła od 1,3 do 1,8 m.

Dzień wcześniej na rzece organizowane były przez Koło PZW Śródka z Poznania zawody wędkarskie, w których uzyskane wyniki nie napawały optymizmem. Zwycięzca zawodów złowił niespełna 2,5 kg ryb.

Poranek przywitał nas spokojną pogodą. Nie było ani zimno, ani upalnie. Pogoda wręcz wymarzona na wędkowanie. Widać było, że rzeka żyje. Liczne stada ukleji uciekały przed goniącym je drapieżnikiem. Sprawny wędkarz mógłby się pokusić o szybkościowe łowienie tej drobnej rybki. Jednak, pomimo zaznaczania swojej obecności, rankiem ukleja nie żerowała. Jej aktywność wzrosła dopiero w połowie zawodów i pozwoliła niektórym zawodnikom na osiągnięcie wyniku ponad 1000 gram. Nie warto było nastawiać się na połów płoci. W związku z trwającym tarłem tej ryby, brały tylko pojedyncze osobniki. Klasyczna warciana przepływanka nie wchodziła w grę. Przynętę należało przytrzymać przy dnie i nastawić się na leszcze i krąpie, które brały niezwykle delikatnie. Jednak w zamian można było wyciągnąć bonusa o wadze od 0,5 do 1,0 kg. Niewielka głębokość łowiska wymagała również ciszy i spokoju podczas wędkowania. Zanęcanie z kubeczka zanętowego i małymi kulami była kluczowa. Wrzucenie w trakcie zawodów dużej kuli zanęty eliminowało na dobre 20 minut brania. Spłoszona ryba szła do sąsiada.

Największym kunsztem wędkarskim wykazał się kol. Andrzej Trajnerowicz, który łowiąc na 4 stanowisku, złowił ponad 10 kg ryb i zwyciężył w zawodach. Na drugim miejscu, również z rewelacyjnym wynikiem ponad 7 kg uplasował się kol. Arur Kubiak. Atut otwarcia wykorzystał kol. Jerzy Czajkowski, który złowił piękne wybarwione leszcze i z waga 6,3 kg zajął trzecie miejsce.

Podziękować pragniemy kol. Andrzejowi Trajnerowiczowi, za niespodziankę jaką sprawił tj. ufundowanie upominku dla każdego uczestnika zawodów.