logo Koła baner koła
Puchar Róży Wiatrów 2014

W dniach 29 i 30 marca 2014 roku zorganizowane zostały zawody wędkarskie w połowach morskich z brzegu "Puchar Róży Wiatrów 2014", które jednocześnie były I i II turą Morskich Mistrzostw Koła. W zawodach wzięło udział 8 zawodników.

Pierwsze ekipy w Łazach k/Mielna zawitały już w czwartek na wieczór, by w piątek od rana przeprowadzić solidny trening i tzw. rekonesans wędkarski. Na cel poszła plaża od Łaz do Dąbek oraz od kanału Jameńskiego w stronę Unieścia. Na plaży w Łazach na haczyki trafiała tylko niewymiarowa flądra (stornia) oraz złowiona została jedna płoć. Przy kanale natomiast obok fląder złowiony został blisko 60 cm leszcz przez kol. Mariana Brzostowicza oraz 20 cm węgorzyca przez kol. Aleksandra Andrejczuka. Z zasięgniętych informacji od wędkarzy (tubylców) oraz po analizie treningu postanowiono, że obie tury zostaną rozegrane przy kanale. Wybierając okolice kanału mieliśmy świadomość, że o miejsca do wędkowania będzie trudno, ze względu na popularność łowiska, dlatego tura sobotnia została przyspieszona a miejsca zajęliśmy już od rana.

Leszcz, najpopularniejsza ryba w tej okolicy, dopiero zaczynał gromadzić się na tarło i od tygodnia łowione były pierwsze pojedyncze sztuki o masie od 1 do 3 kg. Napawało to optymizmem, że podczas naszych zawodów każdy będzie miał kontakt z rybą. Niestety na wyniki miało wpływ również to, że morze od kanału Jemeńskiego aż po Mielno było obstawione wszerz i wzdłuż sieciami rybackimi, które skutecznie utrudniały migracje ryb jak i minimalizowały wyniki osiągane przez wędkarzy.

Jak przypuszczaliśmy pomimo wczesnego przybycia na plażę, miejsce do wędkowania znaleźliśmy ponad 500 m od kanału. Poza nami wędkowało w tym dniu jeszcze 30 wędkarzy. Podczas pierwszej tury zawodów swoja obecnością zaszczycił nas Dyrektor Biura ZO PZW w Poznaniu Pan Marcin Wiśniewski, który skutecznie stawiał pierwsze kroki w wędkarstwie plażowym łowiąc leszcza o wadze 1 kg i stornie o długości 30 cm. Pogoda w sobotę była słoneczna, a wiatr zimny i przenikliwy, który z godziny na godzinę przybierał na sile. Stan morza podczas zawodów wzrósł z 1 do 3. Wyniki były słabe. Na wędki trafiały przede wszystkim niewymiarowe flądry. Złowiono również jedną niewymiarowa troć. Tylko Prezes Koła Aleksander Andrejczuk zakończył turę z miarową rybą: leszczem o długości 51 cm i tym samym został niekwestionowanym liderem zawodów.

Niedzielę rozpoczęliśmy już o 7 rano. Poranek był słoneczny, mroźny i bezwietrzny. Morze zastaliśmy spokojne a miejsca do wędkowania zajęliśmy już 200 m od kanału. Pomimo wymarzonej pogody ryba brała podobnie jak dzień wcześniej. Na haczyki z rosówkami kusiły się tylko niewymiarowe stornie. Wyciagnięcie dubletu nie było wyczynem. W połowie II tury kol. Zdzisław Ludwikowski złowił 25,5 cm flądrę, która dawała mu zwycięstwo w turze. Dopiero na 3 minuty przed końcem zawodów, kiedy wszyscy zawodnicy mieli już zwiniętą przynajmniej jedną wędkę, rzutem na taśmę, klasyfikację przewrócił kol. Przemysław Woźniak, który złowił leszcza mierzącego 54 cm.

Miejsca kolejno zajęli:
1. Przemysław Woźniak - 10 pkt sektorowych, 1 ryba: 54 cm (64 pkt)
2. Aleksander Andrejczuk - 10 pkt sekt., 1 ryba: 51 cm (61 pkt)
3. Zdzisław Ludwikowski - 11 pkt sekt., 1 ryba: 25,5 cm (36 pkt)
NK Dionizy Mikołajczyk - 18 pkt sekt.
NK Andrzej Cichocki - 18 pkt sekt.
NK Przemysław Rynarzewski - 18 pkt. sekt.
NK Marcin Bartoszewski - 18 pkt. sekt.
NK Marian Brzostowicz - 18 pkt. sekt.

Podsumowując: wyjazd należy zaliczyć do udanych. Pogoda dopisała. Każdy miał kontakt z rybą. Pensjonat Zibi w Łazach spełnił nasze oczekiwania. I co najważniejsze atmosfera zawodów była doskonała. Koleje dwie tury Morskich Mistrzostw Koła już na jesień - Zapraszamy.

Fotorelacja
zdj z zawodów zdj z zawodów zdj z zawodów
zdj z zawodów zdj z zawodów zdj z zawodów
zdj z zawodów zdj z zawodów zdj z zawodów
zdj z zawodów zdj z zawodów zdj z zawodów
zdj z zawodów zdj z zawodów zdj z zawodów
zdj z zawodów zdj z zawodów zdj z zawodów
zdj z zawodów zdj z zawodów zdj z zawodów
zdj z zawodów zdj z zawodów zdj z zawodów
Stronę Koła PZW nr 42 przy Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu działa dzięki życzliwości Władz Koła i Informatyków UM. Stronę redaguje Przemek, pełniący obecnie funkcje Wiceprezesa Koła.
Serwis działa od 2003 roku.
Ostatnia aktualizacja strony miała miejsce: 13 lipca 2018 r.