logo Koła baner koła
Puchar Komorza 2014

W dniu 14 czerwca 2014 roku rozegrane zostały zawody spinningowe z łodzi o Puchar Komorza. Zawody te były zaliczane do cyklu zawodów o Mistrzostwo Koła w dyscyplinie spinningowej. Zawody połączone zostały z trzydniowym wyjazdem integracyjnym.

W piątek około południa pierwsze osoby pojawiły się na Uroczysku - ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Komorze (gmina Czaplinek). Nad jeziorem Komorze jesteśmy po raz drugi. W roku ubiegłym wędkowaliśmy jesienią, niestety ze słabymi wynikami. Początek lata, a dokładniej koniec wiosny, miał być bardziej rybny i dominować w piękne szczupaki i wyrośnięte okonie. Dni poprzedzające wyjazd były słoneczne i pełne nadziei na wędkarskie eldorado. Niestety prognozy pogody nie były dla nas przychylne. Od piątku synoptycy zapowiedzieli załamanie aury. Zmianę wiatru na północny, który niósł ochłodzenie i opady deszczu. Temperatura gwałtownie spadła z 28 do 18 stopni, a za temperaturą spadło ciśnienie. Piątek i sobotę charakteryzował zimny wiatr i przelotne opady deszczu. W pogodzie uparujemy sukcesy jednych i porażki innych, ale wędkarstwo to również sztuka złowienia tam gdzie inni nie potrafią złowić ryby. Ryba w dniu zawodów nie stała tam gdzie miała stać, chowała się przed falą w sitowiu, niedostępnym dla wędkarzy lub na głębokiej wodzie, nie możliwa do zlokalizowania przez nieznających dokładnie akwenu zawodników i bez echosondy. W przerwie między chmurami, kiedy wychodziło słońce wprawne oko wędkarza mogło dostrzec tarło drobnej rybki w trzcinach, za która podążały żarłoczne stada niewielkich okoni, które to właśnie zapewniły wędkarskie i sportowe emocje.

Wracając do piątku, po przyjeździe większość osób zabrała się za przygotowywanie i porządkowanie sprzętu wędkarskiego, przeprowadzona została odprawa, zawodnicy dobrali się w pary i nastąpiło losowanie łodzi. Ledwie zmrok zapadł na Uroczysku, wszyscy już spali. O 5:00 rano należało wstać.

Sobotni poranek był spokojny, a wszyscy krzątali się przy łodziach ładując sprzęt wędkarski i zbrojąc gumki w haki jigowe. O 6 rano rozpoczęliśmy pierwszą 5 godzinna turę zawodów. Tura ta obfitowała ładne w okonie. Złowiono 79 sztuk okoni oraz dwa szczupaki. Największy okoń mierzył 24 cm, a największy szczupak 58 cm. W tej turze zdecydowanie wygrał kol. Piotr Sobisiak, który 15 okoniami zdobył 2010 pkt. Po zakończeniu pierwszej tury nastąpiła czterogodzinna przerwa na pokrzepienie i odnowienie sił. Nad wodą przygotowaliśmy grilla, a część osób korzystała ze słońca, które na 3 godziny wyszło zza chmur i dało namiastkę lata. O godzinie 15 rozpoczęła się druga tura zawodów. Zdecydowanie trudniejsza i mniej rybna. Przyczynę można upatrywać w nagłej zmianie pogody wciągu dnia, silnym wietrze i ochłodzeniu. Wiatr na jeziorze kręcił, wiał raz z północy, raz we wschodu, raz z południa lub zachodu. Ryba cofnęła się bardziej w trzciny w poszukiwaniu schronienia przed falą. W tej turze złowiono jednego szczupaka i 61 okoni. Turę te wygrał kol. Tomasz Gołąb, który szczupakiem 64 cm przypieczętował zwycięstwo. Pięknym przyłowem mógł się pochwalić kol. Piotr Behr, który na obrotówkę złowił ponad 3 kg leszcza.

Po wędkowaniu o 21:00 wszyscy spotkali się przy grochówce i wspólnym ognisku. Podczas biesiady ogłoszone zostały wyniki zawodów i wręczono puchary oraz dyplomy dla najlepszych spinningistów. Zwyciężył kol. Tomasz Gołąb, na drugim miejscu uplasował się kol. Piotr Sobisiak, a na trzecim kol. Przemysław Woźniak. Szczegółowe wyniki znajdują się w załączniku.

Podsumowujący wyjazd, należy zaliczyć go do udanych, pomimo tego, że pewien niesmak pozostał po kolegach, którzy (jak wynika z dyskusji przy ognisku) nagięli zasady wędkowania i nadszarpnęli zaufanie kolegów. Wnioski wyciągniemy na przyszłorocznych zawodach, chociaż nie łatwo będzie nam ograniczać towarzyski charakter tych zawodów.

Szczegółowe wyniki zawodów:
- pdfwyniki I tury
- pdfwyniki II tury
- pdfwyniki końcowe

Regulamin zawodów

Fotorelacja
zdj z zawodów zdj z zawodów zdj z zawodów
zdj z zawodów zdj z zawodów zdj z zawodów
zdj z zawodów zdj z zawodów zdj z zawodów
zdj z zawodów zdj z zawodów zdj z zawodów
zdj z zawodów zdj z zawodów zdj z zawodów
zdj z zawodów zdj z zawodów zdj z zawodów
zdj z zawodów zdj z zawodów zdj z zawodów
Stronę Koła PZW nr 42 przy Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu działa dzięki życzliwości Władz Koła i Informatyków UM. Stronę redaguje Przemek, pełniący obecnie funkcje Wiceprezesa Koła.
Serwis działa od 2003 roku.
Ostatnia aktualizacja strony miała miejsce: 13 lipca 2018 r.